Palackba zárt üzenetek…

Egy székely (jómunkásember) feljegyzései az utókornak?

Mechanikus billentyűzet

Mechanical keyboard with RGB lighting on desk near monitor, mouse, and glass of water

Engem nem érdekelnek a számítógépes játékok és a hozzá való hardverek (mert nagyon drágák) de a lányom kedvéért kipróbáltam egy ilyen billentyűzetet és hát egészen lenyűgözött. Nem értem, hogy mire való az RGB háttérvilágítás, amikor mindig csak a képernyőt figyeled de a gépelés és főleg a hangja, valami fenomenális. Most kellene rávegyem magam, hogy írjak egy könyvet, aminek a címe az lenne, hogy Az ipari park nem szórakozásra való. De hát sajnos nem vagyok író sem trubadúr. A közeljövőben szeretnék beszerezni, magyar ékezetes billentyűket de ez azt hiszem, hogy lehetetlen küldetés mert csak olyat nem forgalmaznak. Az a rossz, szép hazánkban, hogy zömmel csak angol kiosztású klaviatúrákat lehet venni a magyar nagyon ritka és valljuk be, hogy senkit sem érdekel ilyen bagatell részlet. Persze a hardkór gémerek az enyémre azt mondanák, hogy hát csak belépőszintű de nem érdekel a véleményük, ráadásul olyan helyről vásároltam ahol csak olyan termékeket árulnak, amit már valaki megvásárolt de valami oknál fogva nem tetszett nekik és visszaküldték. Szóval most ez a kedvencem egy darabig.

Eldoradea

Eldoradea Resort & Casino neon sign with a golden phoenix and text promoting slots, shows, and fine dining

Nagyvárad, Ilie Bolojan vezetésével nagyot fejlődött és amikor átadta a stafétát Florin Birtának akkor ő tovább folytatta az általuk kigondolt, liberális irányt. Akik nem szeretik azt mondják, hogy mindent lebetonoztak és sok fát kivágtak akik pedig kedvelik azok életfogytig rájuk fognak szavazni. Elsősorban arról van szó, hogy az un. közlekedési folyosó érdekében egy csomó aluljárót és felüljárót építettek, először a városon belül majd kívül is. Az autósoknak ez kétségkívül nagyon jó de ők nem fognak tömeg közlekedni tehát egy idő után a csúcsórákban ugyanakkora lesz a dugó mint régen. A többi infrastrukturális beruházást nem kérdőjelezi meg senki (itt elsősorban a hőerőmű modernizálására gondolok). A román turisták akik itt jártak azok csak irigykednek, hogy Nagyvárad egészen nyugatias lett (de ne feledjük a szecessziós, kulturális örökséget se!). Az én szemszögemből több kerékpárutat szeretnék és sűrűbben járó tömegközlekedést a többi pedig a szemközti házban lakó, szőke nőnek kedvez aki amikor cigizés közben kimegy a balkonra és a telefonján a reklám felajánlja, hogy most akciós a teljesen felesleges neglizsé ezért gyorsan beül a böhöm, városi terepjárójába és elhajt gyorsan a helyi plázába, hogy azonnal megvehesse…

Erőltetett termékek

Vannak dolgok amiknek az életben semmi értelme nincs de a marketingesek mégis ránk erőltetik majd egy idő után mindenki elkezdi használni. Ilyen a kerékpáripar is. Amikor a kilencvenes évek elején berobbant a hegyikerékpár a kereke 26-os méretű volt majd egyre nagyobb lett, 27.5 jelenleg pedig 29. A 2020-as évek elején pedig kitalálták az országúti kerékpárt murvára vagy földútra ebből lett a gravel. Mindenki furcsán nézte de mivel lekenyerezték az influenszereket most ez a divat, bikepacking és egy hosszú hétvégi kaland, sátorral és gázrezsóval. Pedig már ott volt a montenbájk amit a többség a városban használ és soha nem merészkedik ki a hegyekre, mondván a lakóparkok között is rossz az út (pontosan mint a városi terepjáró). Most pedig jön a 32-es ?! kerékméret aminek csak a nyakigláb biciklisek örvendenek de már látom előre, hogy elterjed a profi, országúti mezőnyre is és akkor dobhatom ki a felszerelést. Szóval ha pangás van egy termék körül akkor találjunk ki valami egészen eszementet (mint annak idején a borotválkozásnál használt pengék számával) és ezzel megmentjük az ipart.

Miért?

Hiker with backpack and walking stick standing on rocks at sunset overlooking mountain range

Az életed B oldalát éled már régen és rájössz, hogy a mindennapi életed nem kóser. De nem mersz váltani az álmaidat már régen feladtad. Kiégtél a munkahelyeden és egyre nehezebb a mókuskereket hajtani. Miért olyan nehéz életmódot váltani? Talán azért mert a biztos megélhetést nem lehet csak úgy eldobni és akkor megy minden tovább a megszokott kerékvágásba, talán így éled le az életed. Nem tudom megengedni magamnak, hogy ezentúl egész nap csak Rick és Morty-t nézzek mert ebből nem lehet megélni. A legjobb talán egy hónap fizetetlen szabadság lenne és egy hosszú zarándoklat de ez a munkáltató miatt nem lehetséges. Akkor jöhet a belebetegedés, talán egy korai infarktus. Nem tudok már örvendeni az apró dolgoknak sem sőt már a fű sem olyan zöld mint régen…

Futárkalandok

Courier carrying packages from the back of a delivery car filled with parcels

Hirten eldöntöm, hogy kell valami cucc ami nélkül eddig nyugodtam megvoltam (és több mint valószínű, hogy igazából nincs is szükségem rá), elkezdek órákig keresgélni, megtalálom egy külföldi webshopban majd megrendelem és csak várok és várok.. Pedig az volt oda írva, hogy 5-6 munkanap és már a kezemben lesz. Napokig azt látom, hogy lefoglalták de a csomag még nincs előkészítve. Három nap múlva megváltozik a státusza, becsomagolták. Közben naponta legalább tízszer megnézem és nem értem, hogy mi tart ilyen sokáig. Utána hívják a futárszolgálatot ami szintén eltart 2-3 napig hisz közbejön egy hétvége. Hétfőn a fű sem nő, kedden veszi át a futár. Lassan megérkezik a székhelyre ami valahol Nagyszeben mellett található. A végén csütörtökre ígérik, hogy kiszállítják de mivel délelőtt nem vagyok otthon a melóban kell lessem, hogy amint megkapom az SMS-t rögtön irányítsam át a csomagautomatához (mert a vásárlás pillanatában ez a funkció nem volt elérhető). Megtörténik ez is de az akcióm egy kicsit kiakasztja a rendszert mert visszaviszik a helyi raktárba és csak másnap kapom kézhez. Volt olyan is, hogy majdnem egy hónapig vártam a csomagra, a Decathlonnál mert “külföldi raktárakból” kellett összeszedni a termékeket?! Örvendek neki egy rövid ideig majd minden kezdődik elölről…

Humanoid robotok

A nyakunkon vannak a humanoid robotok és nem tudok elmenni mellettük mert mindig szembe jön egy ilyen videó. Ez lesz a következő nagy forradalom amit embert csak látott. Mikor lesz már egy olyan, szebb és jobb világ ahol az egészséges férfiember konfigurál egy olyan női robotot amilyet csak megengedhet magának. Például tudjon nagyon jól főzni és takarítani úgy nézzen ki mint Marilyn Monroe és jó legyen az ágyban is. Aki soha nem panaszkodik és nem fárad el és nem tesz fel buta kérdéseket. Persze ha ez megvalósul akkor szegény nők kárára menne hisz akkor fölöslegessé válnának (a gyerekeket laborokban születnének). Persze egy ilyen robot nagyon drága lenne és bizony nem tudná megengedni magának elsőre csak a gazdag ficsúrok. Valahogy úgy mint a Társ c. filmben de happy endel a végén. Szerintem én ezt nem fogom megérni, hiába hitetik el velem, hogy a robotok már a spájzban vannak

Velence

Kedves feleségem, jóvoltából eljutottunk egy társaskirándulás keretében, Olaszországba, pontosabban Velencébe. Mindenkinek a bakancslistáján van mert nagyon szép és a Világörökség részét képezi, nemhiába a sok gazdag celeb is itt szeret megnősülni. Nos tényleg szép és utánaolvasva a történetének, lenyűgöző. El sem tudom képzelni, hogy hogyan tudták megépíteni, millió fát kivágnva az Alpokból de még Szlovéniából is majd leverni a tengerbe amire felhúzták az épületeket. Azt nem értettem, hogy miért kellett a vízre építkezni amikor ott volt a szárazföld? Nos elsősorban a védekezés miatt, hisz annak idején a hunoktól is tartottak. Csak arra nem számítottak, hogy a mai világban a globális felmelegedés és a turisták hada miatt (ekkora embertömeget még nem láttam) sajnos a pusztulásnak van kitéve hiába védi a modern gát. Csak azt hiányoltam, hogy az idegenvezetőnk nem említette meg Casanovát aki tudtommal abból az ólombörtönből szökött meg ahol a Sóhajok hídja van. Szóval nagyszerű emlék maradt amit soha nem fogok elfelejteni.

FCK NER

Már éreztem, hónapokkal ezelőtt, hogy április 12-én véget ér egy korszak (hittem a független, közvélemény-kutatóknak). Nagyon boldog voltam amikor “földcsuszamlásszerű” győzelmet aratott a Tisza párt és végre vége van a 16 éves, “illiberális” rémálomnak. Persze tudom pontosan, hogy Magyar Péter is egy populista, jobboldali politikus de hihetetlen, hogy mindössze két év alatt megcsinálta. Viktátor legnagyobb bűne szerintem az volt hogy megosztotta a társadalmat és aki nem állt mellé az egyből az ellenségének lett kikiáltva, gyűlölet kampányolt (migránsok, Soros meg az ukránok) és elárulta az országát, kisajátította a közmédiát továbbá ő terjesztette el a szélsőjobboldali, szuveranista eszméket és Putyin trójai falova lett. Az EU kerékkötője (mindenért Brüsszel volt a felelős) aki történelmi lehetőséget játszott el hogy Magyarországot egy prosperáló pályára állítsa. Csak egy szűk réteg élvezhette igazán a hatalmát aminek egy neo-hűbéri rendszer lett a vége (vármegyékkel és ispánokkal), Pénztáros Lőrinccel az élén és Pusztaverszájjal ahol zebrák legelésztek. Kisajátította az RMDSZ-t is akit a tavaly árult el amikor Simiont éltette. A végén pedig megsértődött amikor a nép, Győrben kifütyülte. Remélem hogy végleg eltűnik és soha többet nem fogunk hallani róla sőt a seggnyalóiról sem!

Az országúti, kerékpárversenyek logikája

Photo by wal_ 172619 on Pexels.com

Még az Lance Armstrong érában az unokaöcsém unszolására néztük az országúti kerékpárversenyeket de akkoriban engem az MTB érdekelt. A 2010 évek közepétől viszont megtértem és azóta egy picit okosabb lettem e téren. Tudom, hogy kik a legnagyobb sztárok és titokban én is próbálom élni az életüket, habár egymagamban tekerek és már nem vagyok fiatal. Szóval, általában majdnem minden verseny úgy zajlik, hogy rögtön a lassú rajt után kialakuló szökevények egy kis csoportja a céltól kábé 20 kilométerig tudják tartani az iramot de utána a mezőny (ami hatékony de pici hiba miatt nagy bukás jöhet létre) ledarálja és az erejét okosan beosztó sztár nyer. Persze van amikor hazaérnek mert összedolgoznak és sprintben dől el a győztes személye. Más az ábra ha Tadej Pogačar, Mathieu van der Poel, esetleg Remco Evenepoel is részese a versenyben. Ilyenkor szólóban mennek, dominálva a versenyt ezért kissé unalmassá téve azt. Az erős emberek mindig a hegyen támadnak és ott szakítsák le a többieket. Ha lapos a szakasz (ez többnyire a többnapos versenyeken szokott lenni) akkor a sprintereké a terep, akiket vonatban visznek a célig, élükön a felvezető emberrel (érdekes videó erről itt) És nem szabad elfeledni azt a fontos tényt sem, hogy a kerékpárverseny is csapatsport ahol a csapattagok a sztárjukért dolgoznak, szélárnyékban tartják, ők veszik fel neki az ételt/italt stb. Az egésznek a varázsa az hogy itt nem lehet az időt húzni mint a futballban, vagy jók a lábaid vagy sem, ha buksz akkor nincs idő a hempergésnek. A laikusok azt mondják, hogy biztos dopping áll az ilyen teljesítmény mögött de szerintem nem így van.

Élnél így te?

Nagyon felcsigázott ez a videó és elképzeltem amint lepaktálok az ördöggel és utána így élnék én is a családommal, kivonulva a társadalomból a sivatag/erdő közepén. Nyugi lenne de cserébe sok mindenről le kellene mondani. Képes lennék erre? Most rögtön rávágnám, hogy igen de nem tudom meddig bírnám. Ugyanis kütyü és internetfüggő vagyok. De le a kalappal az idős házaspár előtt! Ők élik az életüket és a végén [Spoiler!] azt is látni lehet, hogy fiatalon, talán körbehajózták a földet. Lenyűgöz ez az egyszerű életforma, mindenük megvan de szűkös az elektromos áram és komposztáló vécéjük van, tehát a víz sem korlátlan. A szolár sütő egyszerűen zseniális! Jó szórakozást kívánok a megnézéséhez!

Post Navigation